Leptospiroza - Leptospiroza

MEDserwis.pl > Leptospiroza >Leptospiroza

Leptospiroza

Zachorowania na leptospirozę występują na całym świecie, najczęściej jednak w klimacie ciepłym i wilgotnym. Diagnostyka leptospirozy opiera się na wywiadzie lekarskim, który dotyczy wykonywanego zawodu, częstotliwości kąpieli w zanieczyszczonej wodzie oraz na podstawie badan krwi i moczu. Czas inkubacji leptospirozy waha się od 48 godzin do jednego miesiąca. Przebieg leptospirozy dzielimy na dwa okresy: bakteriemię i odpowiedź immunologiczna organizmu na zakażenie. W pierwszym okresie leptospirozy pojawia się wysiew krętków do krwi i tkanek organizmu, na skutek czego następuje uszkodzenie naczyń włosowatych, w szczególności ich śródbłonka. Po pewnym czasie pojawia się wysypka przypominająca do złudzenia tą występującą przy odrze czy różyczce. W tym okresie nasz organizm broni się samoczynnie, skuteczni eliminując zarazki. Ten okres trwa zazwyczaj nie więcej niż 7 dni. Drugi okres leptospirozy często kończy się powikłaniami takimi jak uszkodzenie nerek i wątroby, żółtaczką czy krwiopluciem. Rzadziej zdarza się zawał serca czy zapalenie płuc.
Leptospiroza w pierwszej fazie objawia się wzrostem temperatury ciała, występowaniem dreszczy, nudności, silnych bólów mięśni, głowy i stawów. Charakterystyczne jest także przekrwienie spojówek i gardła, pojawienie się opryszczki na wargach, wybroczyn i wysypki. W drugim stadium choroby może pojawić się żółtaczka, niewydolność krążenie i nerek.
Aby móc zdiagnozować leptospirozę konieczne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu środowiskowego, podczas którego bada się między innymi występujące u pacjenta dolegliwości i objawy. Koniecznością jest także przeprowadzenie badań bakteriologicznych i serologicznych. Chory musi być hospitalizowany.
Bakterie leptospiry, odpowiedzialne za powstawanie leptospirozy przedostają się do organizmu przez błony śluzowe ust, oczu, nosa i przewodu pokarmowego. Rzadziej do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu bakterii ze skórą chorego. Zwierzęta są najczęściej nosicielami tej choroby.
Leczenie krętkowic musi być przeprowadzone w szpitalu na oddziałach zakaźnych. Lekarz na podstawie wywiadu, obserwacji i przeprowadzonych badań podejmuje decyzję o najlepszej metodzie leczenia. Najczęściej stosuje się antybiotyki takie jak penicylina, tetracyklina czy chloramfenikol. Sam proces leczenia trwać może nawet do paru tygodni.
Profilaktyka leptospirozy to przede wszystkim unikanie kąpieli w zanieczyszczonych wodach, które mogą być zakażone moczem zwierząt. Pamiętajmy o noszeniu odpowiedniej odzieży ochronnej. Zachowajmy szczególną ostrożność podczas kontaktu z wodą, ściekami, podczas prac rolniczych czy pracy w branży spożywczej.

Zobacz więcej >>

 

Aktualności

Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej

Klinika Leczenia Jąkania zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte dla osób jąkających w Krakowie. więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej

Skuteczna Terapia JÄ…kania

Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl